Archiwum kategorii: Paweł Gotowiecki

Stosunki polsko-ukraińskie: realizm w cieniu Kremla (polska perspektywa)

W ostatnim czasie stosunki polsko-ukraińskie przeżywają wyraźny kryzys. Świadczą o tym i oficjalne enuncjacje na szczeblu państwowym i ton komentarzy medialnych – w Polsce daleki od głębokiego solidaryzmu z pierwszego okresu „rewolucji godności” i rosyjskiej agresji. Co istotne, nawet w kręgach prawicy odwołującej się do dziedzictwa prezydenta Lecha Kaczyńskiego – jednego z największych orędowników strategicznej współpracy z Ukrainą, panuje coraz większe zwątpienie i irytacja polityką Kijowa. Charakterystyczny jest tytuł niedawnego artykułu Piotra Cywińskiego na popularnym portalu internetowym wPolityce.pl pt. „Koniec złudzeń. Czas dokonać zdecydowanej reorientacji w naszej polityce wobec Ukrainy”.

Historia, która dzieli

Niewątpliwie najważniejszym, choć nie jedynym czynnikiem zaogniającym stosunki polsko-ukraińskie, jest pamięć historyczna, silnie powiązana – zwłaszcza w przypadku Ukraińców – z polityką historyczną. W pamięci zbiorowej Polaków niewiele jest wydarzeń równie traumatycznych, oddziałujących na wyobraźnię, naznaczonych symboliką zła – jak zbrodnia wołyńska. Metodyczność ludobójstwa i skrajne, nieludzkie okrucieństwo, także wobec kobiet i dzieci, sakralizują tragedię ludności Wołynia, zapewniając jej wyjątkowe miejsce w świadomości historycznej Polaków.

Czytaj dalej Stosunki polsko-ukraińskie: realizm w cieniu Kremla (polska perspektywa)

Projekt CIRSA

Projekt CIRSA, do którego przygotowywaliśmy się przez kilkanaście miesięcy, właśnie wystartował! Zwieńczeniem żmudnych prac przygotowawczych jest Środkowoeuropejski Instytut Badań i Analiz Strategicznych – think tank nastawiony na działalność naukową, ekspercką i wydawniczą. Nasza organizacja stawia na profesjonalizm i umiędzynarodowienie –wśród członków Rady Programowej i ekspertów znaleźli się znamienici specjaliści z Ukrainy, Rumunii, Litwy i Gruzji.

Ale CIRSA to także nasza lokalna duma. Think tank powstał w dużej mierze w oparciu o środowisko związane z Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz redakcję czasopisma „Ante Portas – Studia nad Bezpieczeństwem”. To kolejny krok na drodze, aby Ostrowiec stał się ważnym (bo zauważalnym już jest) ośrodkiem badań nad wojskowością, bezpieczeństwem, geopolityką i geoekonomią.

Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w nasz projekt i zachęcam naukowców i analityków oraz zwykłych pasjonatów do współpracy i dołączania do naszych inicjatyw.